21 Haziran 2018 |

BIST100
DOLAR
EURO
ALTIN
GBP

Patent Belgesi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Bildiğiniz gibi, bir buluş ya da her hangi bir teknik ürünün, kullanım haklarının kişiye ait olması için, ülkemizde ya da diğer Avrupa ülkelerinde kullanılması mümkün olan ‘’ patent belgesi ‘’ bazı başvuru ve değerlendirmeler sonrası, başvuru yapmış olan kişilere, bazı şartlar ele alınarak verilmektedir. Peki, bu başvuruyu yapacak olan kişilerin, ürün ya da icatlarda ne gibi özelliklere dikkat etmesi gerekiyor biliyor musunuz?

Nasıl patent alırım?

İlk olarak, buluş ya da ürünün, TPE tarafından belirlenmiş olan teknik özelliklere sahip olması gerekmektedir. Eğer ki şartlar tamamlanmaz ise, yapılan başvuru onay almayacak ve belge başvuru yapacak kişiye verilmeyecektir. Kişilerin, nasıl patent alırım sorularında, şu maddelere göz atmasında kesin fayda vardır.

  • İlk değerlendirme ve araştırma
    • Yapılmış olan bir ürünün ya da projenin, normal bir kişi tarafından kolayca tespit edilemez olması önemlidir. Yani, daha önceden yapılmamış olması ve basit bir yol ile yapılamaz olması esas alınır. Eğer ki; ilk araştırmalar da, mevcut olan proje, daha öncesinden düşünülmüş, Türkiye’ de ya da diğer Dünya ülkelerinde mevcut ise kabul görmeyecektir.
    • Mevcut teknoloji ele alındığında, teknolojiye uygun olmasının yanı sıra daha üst nitelikte olması göz önünde bulundurulur. Eğer ki, sabit bir teknoloji ürünü ise maalesef onay alması zor olacaktır. Bundan dolayı farklı ve teknolojinin üstünde bir proje olması dikkat edilecekler arasında.
  • Sanayi de kullanılabilir ve uygulanabilir olması
    • Sanayi de her hangi bir alanda kullanılabilir ve uygulanabilir olması gerekmektedir.
    • Her hangi bir sanayi sektöründe üretilebilir özelliklere sahip olması esastır

Genel olarak, patent belgesi alırken nelere dikkat etmeli sorularına cevap olarak, yukarıda ki maddeler verilebilmektedir. Başvuru yapacak olan kişilerin bu maddelere dikkat etmesinde fayda vardır.

Profesyonel danışmanlık hizmetleri

                Elbette ki patent belgesi alabilmek için yukarıda ki bilgiler de yeterli olmuyor. Projenin açıklanması, raporlanması ve sunumları da belgeyi alabilmek için önemli bir yere sahiptir. Projenin görselleri ve özetlerinin hazırlanması, profesyonellik danışmanlık hizmetleri dahilinde yapılırsa eğer, onay alma ihtimali daha yüksek olabilecektir.

Kategorisine Son Eklenen Haberler

Son Dakika Haberleri

Tümü

Video Galeri

Tümü